Tipy a rady na podzimní detoxikaci organismu

15. 9. 2019 -

Rozhodli jste se, že letošní podzim a Vaše zdraví vezmete do svých rukou? Pak pro Vás máme pár tipů - začněte s očistou organismu

Zázvor, citrón a med je ideální přírodní prostředek k prevenci nachlazení.
Zázvor, citrón a med je ideální přírodní prostředek k prevenci nachlazení.

Detoxikace organismu

Detoxikace organismu na podzim má pozitivní účinky pro vnitřní očistu těla a jeho přípravu na chladné zimní měsíce. Doporučíme Vám, jak začít. 

Toxiny v těle se chovají jako nepřítel

Mezi hlavní známky zanesení organismu toxickými látkami patří: bolesti hlavy a kloubů, trávicí potíže jako jsou plynatost, pocit plnosti, říhání, celková únava a špatné soustředění, problémy se spánkem, špatná nálada, pocit vyčerpání, častá náchylnost k chřipce, angíně, apod.

Toxiny se tedy v těle chovají jako nepřítel. Molekuly z nestrávené potravy pronikají do krve a vyvolají tím imunitní reakci a tento komplex se usadí v různých orgánech, kde vyvolá aktivaci bílých krvinek. Ty se shlukují v postižené tkáni a vzniká zánětlivá reakce a poškození tkáně látkami, které vylučují bílé krvinky.

Je čas na změnu životního stylu

Detoxikace neboli očista organismu je dobrým začátkem. Nejzákladnější a nejjednodušší způsob, jak s očistou organismu začít, je úprava jídelníčku. V prvé řadě vynechte alkohol, kávu, černé čaje a samozřejmě cigarety. Vypusťte jídelníčku také smažená jídla, jídla s vysokým obsahem soli, cukru nebo tuků. Škodlivé pro organismus jsou rovněž veškeré polotovary a potraviny s velkým obsahem potravinářských aditiv. I při detoxikaci však platí, že změny je vhodné zařazovat postupně, náhlými a výraznými změnami bychom si mohli spíše uškodit.

Jak začít?

Cílem detoxikace je pročistit játra a žlučník, kde se usazuje největší množství škodlivin. Játra jsou pro náš organismus velice důležitá. Podílejí se na tvorbě krve, tvorbě močoviny. Málokdo ví, že rovněž ovlivňují kvalitu zraku, proto při jejich pročištění můžeme očekávat, že se zlepší i náš zrak a čistota vidění. Vyčištěná játra zvýší celkovou obranyschopnost organismu, zabrání vzniku akné a některých druhů ekzémů.

Potraviny vhodné pro pročištění organismu

Citrón – vypijte po ránu na lačno šťávu z jednoho citronu, kterou smícháte s 2 dcl vody. Upraví celkové zažívání a posílí játra.

Červená řepa - podporuje činnost jater i střev, podpoří vylučování toxinů a odpadních látek z organismu. Po celá staletí je tato plodina považována za vynikající zdroj vitamínů, vitality, plodnosti, celkové energie a dlouhověkosti.

Jablka – zejména na podzim mají jablka protizánětlivé, mikrobiální a krvetvorné účinky. Sníme-li jedno jablko ráno a večer (chemicky neošetřené), upravíme tím činnost střev. Pozitivní účinky jablek lze využít při různých poruchách trávení, vodnatelnosti, závratích ale i nachlazení.

Dýně - dužina této typicky podzimní plodiny obsahuje množství minerálních látek, zejména železo, draslík, hořčík a sodík. Stále oblíbenější je dýně Hókkaido.

Zázvor - zázvor pomáhá proti únavovým podzimním stavům, podporuje trávení, pozitivně působí proti zánětlivým procesům a má protivirové účinky. Je skvělou prevencí proti rýmě, nachlazení i rakovině.

Rada na závěr – nezapomeňte se hýbat a jeďte na podzim do lázní

Změnu stravování je nutné doplnit pohybem na čerstvém vzduchu. Pohyb, který je nejlepší pro období detoxikace organizmu, je jóga a procházky na čerstvém vzduchu. Při pravidelné pohybové aktivitě se efektivněji spalují tuky a taktéž i naše střeva fungují lépe. Toxiny jsou taky vyplavované v potu, který se při pohybu z těla vylučuje. Obzvlášť vhodné jsou cvičení, kde se věnuje zvýšená pozornost dýchání - zásobuje tělo kyslíkem a podporuje pohyb lymfy. Ideální cestou detoxikace organismu je také lázeňský pobyt. Naši odborníci Vám poradí a doporučí postupy, jak začít s ohledem na Váš zdravotní stav. A co více - v lázních si odpočinete, naberete sílu a připravíte tělo a mysl na počínající podzimní a zimní neduhy.