V zimě si Váš hlas zaslouží dovolenou

20. 2. 2018 -

Zimní měsíce jsou ideální dobou pro péči o Vaše zdraví. Pokud patří k osobám, která živí hlas nebo pokud v rámci své práce často musíte mluvit, dopřejte si hlasovou dovolenou. Luhačovice jsou pro to jako stvořené. 

Lázeňské hotely Miramare Luhačovice jsou vyhlášeným místem pro léčbu hlasu
Lázeňské hotely Miramare Luhačovice jsou vyhlášeným místem pro léčbu hlasu

Hlasová dovolená není jen péče o hlas, ale zaměřuje se na dosažení celkové fyzické i psychické relaxace, které jsou důležité pro správnou funkci a výkonnost hlasového ústrojí," vysvětluje primářka MUDr. Jana Mahdalíková z Lázeňských hotelů Miramare Luhačovice.

Kdy potřebuje hlas dovolenou?

Naprosto spolehlivým indikátorem je chrapot a rychlá únava hlasu, a to zpočátku  při nemocech dýchacích cest, později také při delším hlasovém zatížení. Hlas může navíc přeskakovat a v pokročilejším stádiu o něj můžete také na různě dlouhou dobu přijít (tzv. afonie). Souběžně vás mohou trápit hleny v oblasti horních dýchacích cest nebo naopak cítíte v hrdle sucho a přemáháte dráždění ke kašli. Když tyto hlasové potíže přicházejí stále častěji a trvají stále déle, je nejvyšší čas vyrazit na hlasovou dovolenou.

Nejdříve je třeba zjistit pravé příčiny...

lázních absolvujete ze všeho nejdříve vstupní vyšetření ORL specialistou, který se zaměří na vaše problémy. Bude zkoumat, v čem jsou jejich důvody. Může jít o funkční poruchu následkem špatné techniky při používání hlasu, dechu nebo o přetěžování hlasu. Ovšem příčinou mohou být také organické změny, jako jsou uzlíky, polypy či nedomykavost hlasivek, akutní zánět a bohužel třeba i nádor. A samozřejmě hlasové potíže mohou vzniknout i jako následek dlouhodobé intubace, úrazů nebo operačních zákroků. „Lékař však musí myslet i na jiné diagnózy, které zdánlivě s hlasovým orgánem vůbec nesouvisí. Jsou to některá endokrinologická onemocnění, např. štítné žlázy, hypofýzy, refluxní choroba jícnu a nádorová onemocnění mediastina. Příčinou bývají i psychogenní poruchy hlasu nebo léčba hormonálními preparáty, inhalačními kortikosteroidy u astmatiků a poruchy inervace hrtanu z různých příčin," vysvětluje Jana Mahdalíková. Teprve na základě výsledků ORL vyšetření, je možné předepsat optimálně složený program lázeňské hlasové dovolené.

... a pak naordinovat účinnou terapii

„Jde především o individuální inhalace, kloktání a prolévání nosu Vincentkou, o lékové inhalace, aplikace soluxu, skupinová a individuální dechová cvičení. Dále může být předepsána léčebná tělesná výchova se zaměřením na relaxaci vnitřních a zevních svalů hrtanu, žvýkacích a mimických svalů, šíjových svalů, nácvik bráničního dýchání, aktivaci hlubokého stabilizačního svalového systému a celá řada dalších procedur," upřesňuje primářka Lázeňských hotelů Miramare.

Velmi důležitou součástí léčby je také hlasová převýchova (reedukace), fonační cvičení, psychoterapie a eventuálně i podání protizánětlivých a adstringentních roztoků přímo do hrtanu. Chybět nesmí ani poučení o hlasové hygieně. A protože jde o dovolenou v lázních, součástí péče jsou nezbytně vanové procedury, masáže, zábaly, plavání a pohybová aktivita napomáhající fyzické a psychické relaxaci.

Vždy je lékařem naordinována i vhodná pitná léčba minerálních vod. Právě ony udělaly z Luhačovic místo proslulé léčbou horních i dolních dýchacích cest a vhodné pro hlasovou dovolenou. Nejznámějším z pramenů je Vincentka – studená hypotonická, středně mineralizovaná voda se zvýšeným obsahem lithia, barya, fluoridů a kyseliny borité. Inhalovaný aerosol Vincentky zvlhčuje sliznici dýchacích cest, ředí hleny a napomáhá jejich snadnějšímu odkašlání. „Vhodnou teplotou inhalovaného aerosolu můžeme podpořit protizánětlivý účinek a snížit překrvení sliznice, čehož využíváme u akutních zánětů. Teplá inhalace naopak sliznice překrvuje, zvyšuje sekreci žlázových buněk a aktivitu pohybu řasinkového epitelu. To je prospěšné u chronických a atrofických zánětů. Sliznice jsou rovněž očištěny od škodlivých a dráždivých látek," konstatuje luhačovická primářka.

Zimní pobyty přesně pro Vás

Nejen o Váš hlas se postaráme v rámci našich lázeňských pobytů od ledna 2018. Ideální je například Preventivní program, v rámci kterého absolvujete lékařské vyšetření, léčebné procedury nebo získáte volný vstup do bazénu. Využijte preventivní lázeňský pobyt a posilnějte svoji imunitu. Předejděte tak civilizačním chorobám a běžným nachlazením. Darujte svému tělu dokonalou péči v lázeňském hotelu MIRAMARE Luhačovice.