Pramen svatého Josefa je tu stále pro vás

9. 4. 2019 -

Léčivé prameny v Luhačovicích se rozdělují do dvou skupin. První skupina slouží k pitné kúře, druhá skupina se užívá pro balneologické účely. Vodu z pramene svatého Josefa můžete nyní ochutnat u našich Lázeňských hotelů MIRAMARE.


Pramen sv. Josefa patří mezi 16 místními prameny k vysloveným „benjamínkům“. V roce 1994 byl původně zamýšlen jako zkušební vrt do hloubky 500 m, kvůli komplikacím byl vrt dobudován až v roce 2000 a přeměněn na čerpací objekt. Pro veřejnost je pak určena kašna Marka Trizuljaka. Jedná se však o pramen hojně navštěvovaný, což může být způsobeno i tím, že se nachází v těsné blízkosti zdejšího kostela.

Zřídlo je v péči naší společnosti ROYAL SPA. V současnosti po pítku u kostela není ani památky a místo, kde se zřídlo nacházelo je již od zimy rozkopané. Provozní manažer našich Lázeňských hotelů MIRAMARE se k situaci vyjádřil: „Museli jsme řešit havárii vedení odpadního potrubí, které od pítka vedlo. Dlouhodobě se ucpávalo, ale na řešení se čekalo až na období mimo hlavní lázeňskou sezónu. Pramen chceme opravit co nejdříve, ale záleží to také na podmínkách počasí. Do jarního zahájení sezóny by ale měl být pramen určitě v tomto místě opět k dispozici," informuje Petr Válek.

Pro lázeňské hosty máme však náhradní řešení, voda z pramene neteče jen u kostela, ale nově je dovedena i k Lázeňským hotelům MIRAMARE. Pramen Svatého Josefa je tu k dispozici u venkovního kohoutku, tedy nejen našim hostům, ale i široké veřejnosti.

VZNIK PRAMENE

Pramen sv. Josefa vznikl díky tomu, že po havárii kanalizačního sběrače v roce 1987 zesílila snaha o prozkoumání hlubších struktur luhačovického zřídelního území. Byly naplánovány tři průzkumné sondy do hloubky 400 až 500 metrů, ale hned ta první z roku 1994 vedla ke změnám, označeným jako reálné ohrožení zřídelní základny a další průzkumné práce byly zastaveny.

Nové vrtné práce byly zahájeny v roce 1997 z podnětu našich Lázeňských hotelů MIRAMARE a byl při nich získán pramen Jaroslava. Proto Miramare požádalo v roce 1999 o rekonstrukci nedokončeného hlubinného vrtu, označovaného jako BJ 321. Ta proběhla v letech 1999 až 2000.

Lázeňské hotely MIRAMARE vlastní 2 léčebné prameny - Jaroslava a pramen sv. Josefa. K léčebě využíváme i jiné prameny a bohatství zdejší přírody.

VYUŽITÍ PRAMENE SVATÉHO JOSEFA

Pro svou nízkou mineralizaci je voda velmi vhodná k pitné léčbě při onemocnění trávicího ústrojí, dýchacích cest a k uhličitým koupelím. Ke koupelím se voda mísí v poměru 2:1 s našim dalším vlastním pramenem Jaroslava. Jedná se o přírodní vodu s vysokým obsahem kyseliny borité a se sníženým obsahem soli.

Vydatnost pramene je – na Luhačovice neobvyklých - 30 litrů za minutu. Originální je pramen sv. Josefa rovněž v tom, že jej v květnu roku 2000 během slavnostního otevírání vysvětil generální vikář Mons. Milan Kouba.

Nabídka procedur

Vyzkoušejte blahodárné účinky přírodních léčivých pramenů na vlastní kůži. Vyberte si z široké nabídky koupelí, inhalací, zábalů nebo masáží - lázeňské procedury.